icon
Linkedin Facebook Instagram YouTube SoundCloud Twitter

Pressiteade: Krediidiinfo AS, Eesti pangad ja laenuandjad asutasid eraisikute laenuinfo vahetamiseks Positiivse Registri

15. aug. 2016

Krediidiinfo AS ja Eesti tarbijakrediidi pakkujad sõlmisid lepingu eraisikute laenuinfo vahetamiseks reaalajas, et täita seadusest tulenevat tarbija krediidivõimekuse hindamise kohustust. 

Positiivne Register on andmevahetussüsteem, mille kaudu registri liikmeks olevad krediteerijad saavad eraisiku nõusolekul vahetada infot tema laenukohustuste kohta. Positiivne Register võimaldab laenuandjal täita seadusest tulenevat vastutustundliku laenamise nõuet ning veenduda inimese võimes täita oma laenukohustust. Laenuklient ei pea enam tooma paberkandjal väljavõtteid teiste laenuandjate juurest ning on paremini kaitstud emotsionaalsete laenuotsuste ja ülelaenamisest tekkivate probleemide eest. 

Positiivse Registri asutajad on Krediidiinfo AS koos Eesti pankade: AS LHV Pank, Bigbank AS, TF Bank AB, AS Inbank ja teiste Finantsinspektsiooni litsentseeritud laenuandjatega. 

Tänasel asutamiskoosolekul osalenud rahandusminister Sven Sester kiidab algatuse heaks: „Kui halvad laenud jäävad andmata ja tarvilikud laenud saavad antud vähema bürokraatiaga, võidavad sellest nii laenusaajad kui laenuandjad. Positiivse krediidiregistri asutamise mõte on sees ka valitsusliidu leppes, aga kui see eraalgatusena tehtud saab ja lisaks juba liitunutele ka teised olulised krediidiandjad sellega ühinevad, ei pruugi olla tarvidust registri loomist seadusega ette kirjutada,“ ütles minister. 

Ka välisriikide kogemus kinnitab, et taoline register lisab laenuklientide jaoks mugavust ja muudab laenuandmeise vastutustundlikumaks, näiteks on selline register olemas Soomes ja Rootsis. Mõnes riigis on see isegi kohustuslik. 

Laenuandjatelt nõutakse järjest aktiivsemat tööd kliendi tausta uurimisel ja krediidivõime hindamisel. LHV Panga juhatuse esimehe Erki Kilu sõnul on Positiivse Registriga alustamine samm selliste nõudmiste paremaks täitmiseks. „Positiivne Register lisab laenuotsuste tegemisele täpsust. Tänane Positiivse Registri asutamiselepingu allkirjastamine on vastutustundlik initsiatiiv, mis on esimene samm andmevahetuse käivitamiseks. Järgmiste sammudena tuleb teha tööd õigusliku raamistiku ja tehniliste lahendustega. Kutsume registriga liituma kõiki laenuandjaid, kes täna ühise laua taga ei olnud. Register on uutele liitujatele avatud,“ ütles Erki Kilu registri asutajate nimel kõneldes. 

Krediidiinfo AS juhatuse esimees Veiko Meos rõhutas, et reaalset andmekogu ei eksisteeri, vaid toimub reaalajas andmevahetus: „Eraisiku andmete vahetamine toimub turvalisel viisil riigi infovahetussüsteemi X-tee kaudu, minimaalses mahus ja ainult inimese nõusoleku põhjal. Nõusoleku küsimine toimub laenutaotluse esitamise ajal. Andmete kasutamisel ja töötlemisel arvestatakse kõikide isikuandmete kaitse regulatsioonidega.“ Positiivse Registri andmevahetust haldab Krediidiinfo AS. 

Positiivse Registri asutajad on Krediidiinfo AS koos Eesti pankade: AS LHV Pank, Bigbank AS, TF Bank AB, AS Inbank ja Finantsinspektsiooni litsentseeritud krediidiandjatega: AS LHV Finance, Bondora AS, BB Finance OÜ, Creditstar Group AS, Hüpoteeklaen OÜ, IPF Digital Estonia OÜ, Placet Group OÜ, Svea Finance AS ja OÜ Koduliising. 

Krediidiinfo AS on pikaajaliste kogemustega rahvusvaheline krediidiinformatsiooni koguja, töötleja ja vahendaja, kelle põhitegevuseks on Eesti ettevõtete finantsriskide maandamine. 

Kõneisik: 
Veiko Meos, Krediidiinfo AS juhatuse esimees 

Lisainfo: 
Inga Meremaa 
Krediidiinfo AS turundus- ja kommunikatsioonijuht 
T: 511 1004 
E: inga@krediidiinfo.ee 

Postituse teema