icon
Linkedin Facebook Instagram YouTube SoundCloud Twitter

ESG strateegiad Eesti ettevõtetele: nõuded, rakendamine ja koostöö

30. apr. 2025

Kas teie ettevõte on valmis vastama kasvavale survele jätkusuutlikkuse vallas? ESG (keskkond, sotsiaalne vastutus ja juhtimine) põhimõtete rakendamine pole enam vaid suurettevõtete luksus, vaid järjest enam konkurentsieelise ja usaldusväärse maine kujundamise võti kõigile Eesti ettevõtetele. Uued seadused ja turutrendid näitavad selgelt – ESG on tulnud, et jääda.

Mis on ESG ja miks see on Eesti ettevõtetele oluline?

ESG on terviklik strateegia, mis hõlmab:

  • E (Environmental) – keskkonnamõju, ressursikasutus, süsinikujalajälg
  • S (Social) – töötajate heaolu, kogukonnasuhted, mitmekesisus
  • G (Governance) – juhtimisstruktuur, läbipaistvus, eetika

Piltlikult öeldes on ESG nagu kolmejalgne taburet – kui üks jalg on nõrk või puudu, muutub kogu struktuur ebastabiilseks. Terviklik lähenemine on pikaajalise jätkusuutlikkuse alus.

Eesti ärikeskkonnas on ESG muutunud oluliseks nii suurettevõtetele kui ka väikeettevõtetele, toetades roheinnovatsiooni ja pikaajalisi jätkusuutlikkuse eesmärke. ESG põhimõtete järgimine aitab ettevõtetel vähendada investeerimisriske, kaitsta mainet ja tõsta üldist väärtust.

Näiteks on mitmed Eesti idufirmad avastanud, et rahvusvaheliste investorite otsuste tegemise protsessis on ESG kriteeriumid muutunud sama oluliseks kui finantstulemused. See tähendab, et jätkusuutlikkusele mõtlemine ei ole lihtsalt “hea viis tegutsemiseks”, vaid otsene konkurentsieelis.

ESG nõuded Eesti ettevõtetele

Eesti ettevõtted peavad järgima mitmeid EL-i direktiive ja rahvusvahelisi standardeid:

1. Euroopa Liidu direktiivid

  • CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive): kohustab suurettevõtteid ja börsil noteeritud ettevõtteid esitama põhjalikke kestlikkusaruandeid, mis hõlmavad sotsiaalseid ja keskkonnariske. Euroopa Komisjoni andmetel laieneb see direktiiv järk-järgult erinevatele ettevõtete kategooriatele, alustades suurimatest ja liikudes keskmiste ja börsil noteeritud väiksemate ettevõtete suunas.
  • NFRD (Non-Financial Reporting Directive): nõuab keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalase teabe avalikustamist suurematelt ettevõtetelt.

2. Rahvusvahelised standardid

  • GRI (Global Reporting Initiative): maailma enim kasutatav jätkusuutlikkuse aruandluse raamistik
  • SASB (Sustainability Accounting Standards Board): tööstuspõhine lähenemine materiaalsete ESG teemade tuvastamiseks
  • TCFD (Task Force on Climate-Related Financial Disclosures): kliimamuutustega seotud finantsmõjude hindamine ja avalikustamine

Tallinna Tehnikaülikooli uuringu kohaselt on Eesti ettevõtted nendele nõuetele vastamiseks juba astunud konkreetseid samme, luues ESG-juhi ametikohti, mõõtes süsinikujalajälge ja moodustades spetsiaalseid töögruppe. Siiski erineb valmisolek sektorite ja ettevõtete suuruse lõikes märkimisväärselt.

Ettevõtted, kes soovivad ESG aruandlust lihtsustada, saavad kasutada ESG aruande koostamise teenuseid, mis aitavad vastavust tagada ja andmeid efektiivselt hallata.

ESG rakendamisstrateegiad Eesti ettevõtetele

1. Integreerimine ärimudelitesse

Tõhus ESG strateegia algab põhimõtete integreerimisest ettevõtte ärimudelisse:

  • Ringmajanduse põhimõtete rakendamine: näiteks puitmajade tootja, kes kasutab saematerjali jääke soojusenergia tootmiseks
  • Kliimaneutraalsuse eesmärkide seadmine: konkreetsed teetähised CO2-heite vähendamiseks järgmise 5-10 aasta jooksul
  • Ressursitõhususe suurendamine: materjalide ja energia kasutamise optimeerimine tootmisprotsessides

Ühe Eesti toidutööstuse ettevõtte puhul tähendas see üleminekut taastuvenergiale, mis vähendas nende CO2 jalajälge 40% ning alandas samal ajal energiakulusid pikemas perspektiivis.

2. Mõõtmine ja auditeerimine

Mida ei saa mõõta, seda ei saa juhtida:

  • Süsiniku jalajälje mõõtmine ja vähendamine: kasutades rahvusvaheliselt tunnustatud metoodikaid
  • Keskkonna- ja sotsiaalse mõju hindamine: regulaarsed analüüsid ja parendusprogrammid
  • Regulaarne auditeerimine ja tulemuste avalikustamine: läbipaistvuse tagamine kõigile huvirühmadele

3. Rahvusvaheliste standardite kasutamine

Usaldusväärsuse tagamiseks on kasulik järgida tunnustatud standardeid:

  • ÜRO säästva arengu eesmärgid (SDGs): globaalne raamistik, mis aitab fokuseerida jätkusuutlikkuse algatusi
  • GRI, SASB ja TCFD raamistikud: struktureeritud lähenemised jätkusuutlikkuse mõõtmiseks ja aruandluseks
  • ISO standardid: näiteks ISO 14001 (keskkonnajuhtimine) ja ISO 26000 (sotsiaalne vastutus)

4. Juhtimisstruktuuride kohandamine

ESG põhimõtete edukas rakendamine nõuab organisatsioonilisi muudatusi:

  • ESG-juhi ametikoha loomine: vastutus ESG strateegiate väljatöötamise ja elluviimise eest
  • Spetsialiseeritud töögruppide moodustamine: erinevate osakondade esindajad töötamas ühiste eesmärkide nimel
  • Juhatuse tasandil vastutuse määramine: tagamaks, et ESG põhimõtted on integreeritud kõrgema taseme otsustusprotsessidesse

Koostöövõimalused Eestis

Eestis mitmeid organisatsioone ja teenusepakkujaid, kes toetavad ESG strateegiate arendamist:

1. Konsultatsiooniteenused

  • DGE Grupp: pakub roheinnovatsiooni teenuseid, sealhulgas ESG strateegiate arendamist. Nad on aidanud rahvusvahelisi ettevõtteid nagu Volvo ja NCC, rakendades holistilist lähenemisviisi, mis keskendub keskkonna- ja sotsiaalse jalajälje vähendamisele.
  • Kohalikud nõustajad: paljud Eesti konsultatsioonifirmad on hakanud pakkuma ESG-alaseid teenuseid, kohandades oma teadmisi kohaliku ärikeskkonna eripäradega.

2. Haridus- ja koolitusprogrammid

  • Ülikoolid ja koolitusasutused pakuvad järjest enam ESG-teemalisi koolitusi. Näiteks pakub Tallinna Tehnikaülikool kestliku arengu ja rohemajanduse täiendkoolitusi.
  • Veebiseminarid ja konverentsid teadlikkuse tõstmiseks, mis koondavad erinevate valdkondade eksperte ja praktikuid.

3. Võrgustikud ja koostööplatvormid

  • Erialaliidud korraldavad kogemuste jagamise üritusi, kus ettevõtted saavad õppida üksteise edulugudest ja väljakutsetest.
  • Sektoripõhised töögrupid ühiste väljakutsete lahendamiseks, näiteks tööstussektori energiatõhususe algatused või IT-sektori digijäätmete vähendamise programmid.

ESG praktilised kasud Eesti ettevõtetele

ESG põhimõtete rakendamine toob kaasa mitmeid konkreetseid eeliseid:

  1. Parem juurdepääs kapitalile: Finantsasutused eelistavad järjest enam ESG-teadlikke ettevõtteid. Näiteks pakuvad mitmed Eesti pangad soodsamaid laenutingimusi jätkusuutlikele projektidele.
  2. Tugevamad tarneahelad: Jätkusuutlikkuse põhimõtete rakendamine kogu tarneahelas vähendab riske. Paljud rahvusvahelised korporatsioonid on juba seadnud ESG kriteeriumid oma tarnijate valimiseks, mis tähendab, et Eesti eksportivad ettevõtted peavad nendele varakult vastama.
  3. Konkurentsieelis: Vastutustundlik ettevõte meelitab teadlikke kliente ja partnereid. Eesti Ettevõtete Finantsjuhtide Assotsiatsiooni hinnangul on ESG muutumas oluliseks diferentseerimisfaktoriks isegi väikeettevõtetele.
  4. Kulude kokkuhoid: Ressursitõhusus ja energiasääst vähendavad tegevuskulusid. Mitmed Eesti tootmisettevõtted on teatanud 15-20% energiasäästust pärast ESG-inspireeritud investeeringuid tõhusatesse tehnoloogiatesse.
  5. Innovatsioon: ESG väljakutsed sunnivad leidma uusi lahendusi ja ärimudeleid. Eesti idufirmade maastikul on tekkinud mitmeid ettevõtteid, kes pakuvad innovaatilisi lahendusi keskkonnaprobleemidele, luues samal ajal uusi ärivõimalusi.

Kuidas alustada?

Kui teie ettevõte soovib ESG teekonda alustada, siis siin on mõned praktilised sammud:

  1. Viige läbi ESG audit: Hinnake oma praegust olukorda ja määrake prioriteetsed valdkonnad. See annab selge arusaama, millele keskenduda.
  2. Seadke selged eesmärgid: Määrake mõõdetavad sihid iga ESG valdkonna jaoks. Näiteks: “Vähendame CO2 emissioone 30% võrra järgmise kolme aasta jooksul” või “Saavutame soolise tasakaalu juhtkonnas 2025. aastaks”.
  3. Kaasake sidusrühmad: Töötajad, kliendid, investorid ja kogukonnad. ESG strateegia õnnestumiseks on vaja kõigi toetust ja osalust.
  4. Alustage andmete kogumist: Looge süsteemid ESG-alaste andmete jälgimiseks. Andmepõhine lähenemine võimaldab teha informeeritud otsuseid ja jälgida progressi.
  5. Koostage ESG aruanne: Kasutage Eesti ESG standardeid ja raamistikke, et luua läbipaistev ja usaldusväärne aruanne oma jätkusuutlikkuse teekonnast.

ESG pole vaid suurfirmade mänguväli – isegi väiksemad ettevõtted võivad alustada väikeste, kuid oluliste sammudega. Näiteks üks Eesti 20 töötajaga tarkvaraarenduse ettevõte alustas lihtsalt kontori energiatõhususe parandamise ja paberivaba töökorraldusega, liikudes järk-järgult komplekssemate ESG aspektide juurde.

ESG põhimõtete rakendamine pole enam valikuline, vaid järjest enam konkurentsivõime ja jätkusuutlikkuse eeldus Eesti ettevõtetele. Alustades strateegiliselt, seades selged eesmärgid ja kasutades olemasolevaid koostöövõimalusi, saavad Eesti ettevõtted muuta ESG nõuded võimalusteks kasvu ja innovatsiooni jaoks.

Võtke esimene samm täna – ESG pole vaid lühiajaline trend, vaid uus ärireaalsus, mis määrab ettevõtete edukuse järgnevatel aastakümnetel.

Postituse teema
×

Creditinfo Worldwide Operations

Please continue to our Group site or select a regional site from the list below.

Continue to Global Creditinfo site button