icon
Linkedin Facebook Instagram YouTube SoundCloud Twitter

Mis on eraisiku pankrot ja kui kaua see kestab

8. aug. 2024

Eraisiku pankrot on kohtulikult väljakuulutatud maksejõuetus, mis tähendab, et isik ei ole võimeline oma võlgnevusi tasuma. See on tõsine samm, mida kaalutakse tavaliselt viimase abinõuna, kui muud võimalused võlgadega toimetulekuks on ammendunud. Eesti seadusandluse kohaselt on pankrot püsiv maksejõuetus, mis annab võlgnikule võimaluse oma finantsolukord ümber korraldada ja võlgadest vabaneda.

Eraisiku pankroti protsess

Eraisiku pankroti protsess koosneb mitmest etapist, mis on rangelt reguleeritud Eesti pankrotiseadusega. Iga etapp on oluline ja nõuab võlgnikult aktiivset osalemist:

  1. Pankrotiavalduse esitamine kohtule: Võlgnik peab esitama põhjaliku ülevaate oma finantsolukorrast, sealhulgas kõik võlad, vara ja sissetulekud.
  2. Ajutise pankrotihalduri määramine: Kohus määrab ajutise pankrotihalduri, kes hindab võlgniku majanduslikku olukorda ja otsustab, kas pankrotimenetlus on põhjendatud.
  3. Pankroti väljakuulutamine: Kui kohus leiab, et pankrot on põhjendatud, kuulutatakse see ametlikult välja.
  4. Pankrotivara moodustamine: Kõik võlgniku varad, välja arvatud seadusega kaitstud vara (nt eluase teatud tingimustel), moodustavad pankrotivara.
  5. Võlgade tasumise ja kohustustest vabastamise menetlus: See on pikaajaline protsess, mille jooksul võlgnik püüab oma võlgasid tasuda ja taotleb lõpuks allesjäänud kohustustest vabastamist.

Pankrotimenetluse kestus

Eraisiku pankrotimenetlus kestab Eestis tavaliselt vähemalt 5 aastat. See ajavahemik on kehtestatud, et anda võlgnikule piisavalt aega oma finantsolukorra parandamiseks ja võlausaldajatele võimalus saada osa oma nõuetest tagasi. Uuringud näitavad, et umbes 60% pankroti läbinutest suudab selle aja jooksul oma võlgadest vabaneda.

Selle viie aasta jooksul:

  • Võlgnik peab tegema tulutoovat tööd või aktiivselt otsima tööd. See tähendab, et isik ei saa lihtsalt passiivselt oodata, vaid peab näitama üles initsiatiivi oma finantsolukorra parandamiseks.
  • Elatusmiinimumist ülejääv sissetulek läheb võlgade tasumiseks. See tähendab, et võlgnik peab elama tagasihoidlikult, kuid seadus tagab talle siiski minimaalse elatustaseme.
  • Pankrotihaldur kontrollib regulaarselt võlgniku finantstegevust. See hõlmab nii sissetulekute kui ka kulutuste ülevaatamist, et tagada menetluse ausus ja läbipaistvus.
  • Võlgnik peab täitma seadusest tulenevaid kohustusi, nagu näiteks regulaarne aruandlus oma finantsolukorra kohta ja uute võlgade vältimise.

Pankrotimenetluse lõpus võib kohus otsustada vabastada võlgniku allesjäänud kohustustest, kui ta on täitnud kõik nõuded. See otsus tehakse individuaalselt, arvestades võlgniku käitumist ja pingutusi menetluse ajal.

Pankroti tagajärjed

Eraisiku pankrotil on tõsised ja pikaajalised tagajärjed, mis mõjutavad inimese elu mitmeti:

  • Vara müüakse maha võlgade katteks: See võib hõlmata kinnisvara, sõidukeid ja muid väärtuslikke esemeid.
  • Krediidivõimekus halveneb oluliselt: Maksehäireregistrisse kantud info pankroti kohta mõjutab oluliselt isiku võimalusi tulevikus laenu saada või krediiti kasutada.
  • Võidakse kehtestada ärikeeld kuni 2 aastaks: See piirab oluliselt isiku võimalusi äritegevuses osaleda.
  • Info pankroti kohta on avalik ja säilib 5 aastat pärast menetluse lõppu: See võib mõjutada nii tööalaseid kui ka isiklikke suhteid.
  • Elamine elatusmiinimumi piires menetluse ajal: See nõuab olulist elustiili muutust ja ranget eelarve planeerimist.

Alternatiivid pankrotile

Enne pankrotiavalduse esitamist tasub kaaluda järgmisi alternatiive, mis võivad aidata vältida pankroti pikaajalisi tagajärgi:

  1. Läbirääkimised võlausaldajatega maksegraafiku muutmiseks: Paljud võlausaldajad on valmis läbi rääkima paindlikumate maksegraafikute üle, kui see tähendab, et nad saavad lõpuks oma raha tagasi.
  2. Võlanõustamisteenuse kasutamine: Professionaalne võlanõustamine võib aidata leida alternatiivseid lahendusi ja koostada realistliku võlgade tagasimaksmise plaani.
  3. Konsolideerimislaenu võtmine: See võib aidata lihtsustada võlgade haldamist, koondades kõik võlad ühe madalama intressimääraga laenu alla.
  4. Vara müük võlgade katteks: Vabatahtlik vara müük võib olla parem alternatiiv kui sundmüük pankroti käigus.
  5. Lisasissetuleku otsimine: Täiendavad töökohad või ületunnid võivad aidata suurendada sissetulekut ja kiirendada võlgade tagasimaksmist.

Kokkuvõte

Eraisiku pankrot on pikaajaline ja keerukas protsess, mis kestab vähemalt 5 aastat. See mõjutab oluliselt inimese elu ja finantsseisu, piirates krediidivõimalusi ja nõudes ranget finantsdistsipliini. Statistika näitab, et viimastel aastatel on eraisikute pankrottide arv Eestis kasvanud umbes 15%, mis peegeldab üldisemaid majanduslikke väljakutseid.

Seetõttu tuleks pankrotti kaaluda ainult viimase abinõuna, kui kõik muud võimalused on ammendunud. Enne pankrotiavalduse esitamist on soovitatav konsulteerida võlanõustaja või juristiga, et leida parim lahendus oma finantsolukorra parandamiseks. Oluline on meeles pidada, et kuigi pankrot võib pakkuda võimalust võlgadest vabanemiseks, on sellel pikaajalised tagajärjed, mis mõjutavad inimese elu veel aastaid pärast menetluse lõppu.

Lisainfo saamiseks eraisiku pankroti ja maksehäirete kohta võite külastada Creditinfo veebilehte või konsulteerida finantsnõustajaga. Iga finantsotsus, eriti nii kaalukas nagu pankrott, peaks põhinema põhjalikul analüüsil ja professionaalsel nõustamisel.

×

Creditinfo Worldwide Operations

Please continue to our Group site or select a regional site from the list below.

Continue to Global Creditinfo site button