icon
Linkedin Facebook Instagram YouTube SoundCloud Twitter

ESG Eestis: juhend ettevõtetele

30. apr. 2025

Jätkusuutlik äritegevus pole enam lihtsalt moeasi, vaid äriline vajadus. ESG (Environmental, Social, Governance) põhimõtete rakendamine on muutumas Eesti ettevõtete konkurentsieeliseks nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel turul. Käesolev juhend selgitab, mida ESG Eesti kontekstis tähendab ja kuidas seda oma ettevõttes rakendada.

Mis on ESG ja miks see on Eesti ettevõtetele oluline?

ESG on raamistik, mis hindab ettevõtete vastutust kolmes peamises valdkonnas:

  • E (Environmental) – keskkonnaalane vastutus
  • S (Social) – sotsiaalne vastutus
  • G (Governance) – vastutustundlik juhtimine

Eesti ettevõtete jaoks on ESG olulisus viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud, seda mitmel põhjusel:

  1. Euroopa Liidu regulatsioonid – Eesti ettevõtted peavad järgima üha rangemaid EL-i kestlikkuse aruandluse nõudeid
  2. Konkurentsieelis eksportturgudel – rahvusvahelised partnerid eelistavad üha enam ESG põhimõtteid järgivaid ettevõtteid
  3. Investorite ja finantsasutuste nõuded – laenu- ja investeerimisotsuste tegemisel muutuvad ESG kriteeriumid üha olulisemaks

Eesti Energia on hea näide kohalikust ettevõttest, kes on ESG põhimõtted edukalt oma strateegiasse integreerinud, seades eesmärgiks saavutada süsinikuvaba tootmine aastaks 2045 ja neljakordistada taastuvenergia tootmist 2026. aastaks. Selle tulemusena võitis ettevõte 2023. aastal rahvusvahelise auhinna “Aasta jätkusuutliku laenutehingu” eest.

Eesti ESG regulatsioonid ja seadusandlik keskkond

Eesti ESG regulatsioonid on tihedalt seotud Euroopa Liidu direktiividega:

  • CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) – nõuab laiendatud jätkusuutlikkuse aruandlust
  • SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) – keskendub finantsasutuste jätkusuutlikkuse avalikustamisele

Kuigi Eestis pole veel kohalikku ESG seadusandlust, peavad Eesti ettevõtted järgima EL-i regulatsioone, eriti kui nad soovivad tegutseda rahvusvahelisel turul või kaasata väliskapitali. Paljud ettevõtted on hakanud ennetavalt kohanema nende nõuetega, sest need muutuvad üha rangemaks – näiteks 2024. aastal jõustuvad CSRD nõuded, mis laiendavad raporteerimiskohustust ka keskmise suurusega ettevõtetele.

ESG süsteemi väljatöötamine Eesti ettevõttes

ESG süsteemi loomine võib tunduda keeruline, kuid süstemaatiline lähenemine muudab protsessi lihtsamaks:

1. ESG teemade kaardistamine

Alustage oma ettevõtte jaoks oluliste ESG teemade määratlemisega:

  • Keskkond: energiatarbimine, jäätmekäitlus, CO₂ jalajälg
  • Sotsiaalne: töötingimused, mitmekesisus, kogukonna kaasamine
  • Juhtimine: läbipaistvus, eetika, riskijuhtimine

Kaardistamise käigus tasub korraldada ajurünnak võtmetöötajatega, et identifitseerida just teie ettevõtte jaoks kõige asjakohasemad teemad. Näiteks tootmisettevõtte jaoks võib keskkonnamõõde olla eriti oluline, samas kui teenindusettevõttele võib sotsiaalne aspekt omada suuremat tähtsust.

2. Strateegia ja teekaardi loomine

Koostage konkreetne plaan, mis vastab teie ettevõtte vajadustele:

  • Seadke selged ja mõõdetavad eesmärgid
  • Määrake vastutavad isikud
  • Looge ajakava ja vahe-eesmärgid

Edukas strateegia peaks olema ambitsioonikas, kuid realistlik. Näiteks võite seada eesmärgiks vähendada oma CO₂ jalajälge 30% võrra järgmise kolme aasta jooksul või suurendada taastuvenergia osakaalu energiatarbimises 50%-ni aastaks 2025.

3. Andmete kogumine ja analüüsimine

ESG aruandlus nõuab usaldusväärset andmete kogumist:

  • Kasutage spetsiaalseid tööriistu andmete kogumiseks
  • Analüüsige tulemusi regulaarselt
  • Võrrelge oma tulemusi tööstuse standarditega

Andmete kogumine võib esialgu tunduda keeruline, eriti väiksematele ettevõtetele. Oluline on alustada põhilistest näitajatest, mida suudate usaldusväärselt mõõta – näiteks elektri-, vee- ja kütusekasutus, jäätmete hulk, töötajate rahulolu, juhtimisstruktuur jne. Andmete kogumise süsteemi võib aasta-aastalt täiustada.

ESG aruande koostamisel võib kasutada VSME standardit, mis on spetsiaalselt loodud väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks, muutes andmete kogumise ja aruandluse protsessi lihtsamaks.

Praktilised näited ESG rakendamisest Eestis

Eesti ettevõtted on hakanud üha enam ESG põhimõtteid oma tegevusse integreerima:

  • Eesti Energia on seadnud ambitsioonikad eesmärgid taastuvenergia tootmise suurendamiseks ja arendab ringmajanduse põhiseid keemiatööstuse lahendusi Ida-Virumaal. Nad on loonud konkreetse teekaardi süsinikuvaba tootmise saavutamiseks, mis on toonud ettevõttele rahvusvahelist tunnustust.
  • Akzo Nobel Baltics AS kasutab interim ESG juhtimist, et tagada vastavus rahvusvahelistele standarditele. Nende lähenemine põhineb etapiviisilisel juurutamisel, kus ESG praktikad integreeritakse samm-sammult ettevõtte igapäevastesse protsessidesse.
  • Paljud väiksemad ettevõtted on hakanud koostama ESG aruandeid, et parandada oma positsiooni tarneahelas ja lihtsustada laenu- ning krediiditaotlusi. Näiteks on puidutööstuse väikeettevõtted hakanud sertifitseerima oma tarneahelat, et tõendada puidu päritolu jätkusuutlikest metsadest, mis on parandanud nende eksportvõimalusi Lääne-Euroopa turgudel.

ESG ja hoolsuskohustus

ESG on tihedalt seotud ettevõtete hoolsuskohustusega. Eestis on hoolsuskohustusega seotud näiteks tegelike kasusaajate andmete esitamine, mis on osa läbipaistvusest ja vastutustundlikust juhtimisest.

Ettevõtete ESG praktikad toetavad ka ÜRO säästva arengu eesmärke (SDG), eriti:

  • SDG 13 (kliimamuutuste vastupanu) – süsinikujalajälje vähendamine ja energiatõhususe suurendamine
  • SDG 9 (tööstus, innovatsioon ja infrastruktuur) – jätkusuutlike tööstusprotsesside arendamine
  • SDG 16 (rahulikud ja koostöövõimelised ühiskonnad) – läbipaistev ja eetiline äritegevus

Nende eesmärkide sõnastamine teie ettevõtte ESG strateegias aitab selgemalt kommunikeerida teie pühendumust jätkusuutlikkusele.

Kuidas alustada ESG teekonda?

Kui olete otsustanud alustada ESG põhimõtete rakendamist oma ettevõttes, on mitmeid ressursse, mis võivad teid aidata:

  1. Koolitused ja nõustamine:
    • Rohetiigri Akadeemia pakub praktilisi koolitusi, kus kasutatakse ettevõtete reaalseid andmeid ESG raamistiku loomiseks
    • EIS meistriklassid keskenduvad ESG teemade süsteemsele arendamisele
    • Sustinere ESG eksperdid juhendavad ettevõtteid ESG süsteemide loomisel
  2. Tööriistad ja platvormid:
    • Rahvusvahelised standardid nagu GRI (Global Reporting Initiative) ja SASB (Sustainability Accounting Standards Board) pakuvad raamistikke ESG aruandluseks
  3. Koostöö ja võrgustikud:
    • Liituge sarnaselt mõtlevate ettevõtete võrgustikega, et jagada kogemusi ja parimaid praktikaid
    • Tehke koostööd oma tarneahela partneritega ESG eesmärkide saavutamiseks

Paljud Eesti ettevõtted on alustanud ESG teekonda väikeste sammudega. Näiteks võib alustada lihtsast energia- ja veekasutuse monitoorimisest, seejärel liikuda edasi jäätmekäitluse optimeerimise ja süsinikujalajälje arvutamise juurde. Sotsiaalses dimensioonis saab alustada töötajate rahulolu-uuringutest ja mitmekesisuse edendamisest.

ESG tulevikuperspektiivid Eestis

ESG tähtsus Eesti ärimaastikul jätkab kasvamist. Lähiaastatel võime oodata:

  • Rangemate ESG aruandluse nõuete jõustumist, mis mõjutab üha suuremat hulka ettevõtteid
  • ESG kriteeriumite suuremat rolli finantseerimis- ja investeerimisotsustes, kus pangad ja investorid eelistavad jätkusuutlikke ettevõtteid
  • Tarbijate kasvavat teadlikkust ja nõudlust jätkusuutlike toodete ja teenuste järele, mis loob uusi turunišše ja ärivõimalusi

Eesti ettevõtetele on see nii väljakutse kui ka võimalus – need, kes suudavad ESG põhimõtteid edukalt rakendada, saavutavad konkurentsieelise ja pääsevad lihtsamalt ligi rahvusvahelistele turgudele ning investeeringutele.

Kokkuvõte

ESG põhimõtete rakendamine on muutumas Eesti ettevõtete jaoks üha olulisemaks. See pole ainult regulatiivne nõue, vaid ka võimalus parandada oma konkurentsivõimet, vähendada riske ja panustada positiivselt keskkonda ning ühiskonda.

Alustage ESG teekonda sammhaaval – kaardistage olulised teemad, looge strateegia ja hakake koguma andmeid. Kasutage olemasolevaid tööriistu nagu ESG aruandluse standardid ja otsige tuge ekspertidelt. ESG pole lihtsalt veel üks äritrend, vaid uus viis äri tegemiseks, mis toob kasu nii teie ettevõttele kui ka ühiskonnale tervikuna.

Postituse teema
×

Creditinfo Worldwide Operations

Please continue to our Group site or select a regional site from the list below.

Continue to Global Creditinfo site button