icon
Linkedin Facebook Instagram YouTube SoundCloud Twitter

Krediidijuhid lähtuvad otsustes maksekäitumisest

29. veebr. 2012

<img class=”alignleft wp-image-755 size-medium” title=”Designed by Freepik” src=”http://blog.krediidiinfo.ee/wp-content/uploads/2012/02/payment-habit-300×300.jpg” alt=”” width=”300″ height=”300″>Kliendi usaldusväärsusele püüavad hinnangu anda pea kõik ettevõtted, eriti oluline on see krediidiotsuste langetamisel. Krediidiinfo värske uuringu põhjal mõjutavad 94% ettevõtete krediidiotsust võlad tarnijale. Enamik ettevõtteid peab oluliseks ka laekumata arvete ning kliendi lühi- ja pikaajaliste kohustuste infot.

Maksekäitumist peab kõige olulisemaks krediidiotsuse mõjutajaks ka telekommunikatsioonifirma Elisa, mille krediidihalduse osakonna juhi Heleri Drobeti sõnul jälgitakse esmalt, kas kliendil on Elisa arved tasutud ja kas Maksehäireregistri andmetel on kliendil arvete tasumisega probleeme tekkinud.

Krediidipoliitika uuringu järgi teevad firmad põhjalikuma taustaanalüüsi uutele klientidele, vaadates maksuvõlgnevusi, allkirjaõigust, ettevõtte omanike ja juhatuse tausta. Pooled firmadest kontrollivad kliendikandidaadi võlgnevusi Maksehäireregistrist. Vaid kolmandik ettevõtetest kontrollib alati ka püsiklientide olukorda.

“Rutiinsete tehingute puhul me klientidega eraldi ei tegele. Samas, kui on varasem klient, kelle limiiti on vaja suurendada või kui tekib kahtlusi, vaatame juhtumi põhjalikumalt üle,” rääkis Erimell ASi tegevjuht Tiit Laursoo. Määrdeainete ja autotarvete hulgimüüja Erimell on pannud krediidipoliitikas paika, et eelkõige jälgitakse klientide eelmiste perioodide maksekäitumist.

“Kui mõni uus firma soovib meie kliendiks saada, siis on meil paberil vaid viis rida tegevusi, mis kindlasti läbi teha. Analüüsime põhjalikumalt, seejärel määrame kliendile krediidilimiidi ja müük võib alata,” tutvustas Laursoo. “Krediitipoliitika peab olema selline, et otsused saaks teha kiiresti, samas peab olema piisavalt turvalisust.” Tema sõnul on Erimellil punkthaaval kirjas ka kava, kuidas tegeleda probleemsete klientidega.

Kodu- ja ehituskaupu K-rauta kauplustes müüv Rautakesko jälgib kogu kliendi kohta olemasolevat avalikku informatsiooni. Firma finants- ja administratsioonidirektor Veiko Pärn loetles: maksehäired erasektorile, maksuvõlgnevused, deklaratsioonide ja aruannete tähtaegne esitamine, krediidireitingud, majandusaasta aruanded.

“Võimalusel hindame senist koostööd kliendiga, küsime värskemaid saadaolevaid finantsandmeid ja hoiame end kursis kliendi tööde portfelliga,” selgitas Pärn. Analüüsi põhjalikkus sõltub ka krediidilimiidi suurusest. Rautakeskos lähtutakse krediidiotsuste tegemisel põhimõttest, et oluline on kaasata nii müügiosakonda kui ka riskide maandamise ja analüüsi kompetentse.

Postituse teema